Business Source Laminated Write-On Tab Indexes
| $0.88 Retail $2.39 |
- Features:
- Reinforced Edges
- Punched
- Laminated Tab
- Erasable
Write on, erase and reuse these 1-1/4" laminated tab indexes. The Mylar matte finish lets you write a title on the tabs and erase it so you can reuse these indexes again and again. Use a pen or pencil to write on the tabs. 100 lb. basis weight sheets are three-hole punched with 9/32" holes and have a reinforced at binding edge. Dividers are made of 80 lb. stock with a high percentage of recycled material.
Product Specifications
| Adhesive Type | Removable |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
| Assembly Required | No |
| Country of origin | United States |
| Features | Erasable |
| Features | Reinforced Edges |
| Features | Laminated Tab |
| Features | Punched |
| Manufacturer Part Number | 20074 |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 5 / Set |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Product Name | Laminated Write-On Tab Indexes |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Height | 11" |
| Tab Material | Mylar |
| Tab Style | Write-on |
| Tab Width | 8.50" |
| Tabs per Set | 5 |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Type | Index Tab |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

