Poly index dividers with one pocket offer large tabs and inserts that provide 50 percent more space than standard dividers. Customize using your laser or inkjet printer. Top-loading pocket features a high slash-style entry to hold your documents. Three-hole punched index dividers are made of 16mm plastic. Templates are available online. Each set includes blank inserts and five assorted colors: blue, green, pink, orange and yellow.
| Country of origin | Malaysia |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Plastic |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Insertable |
| Manufacturer Part Number | 32372 |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Product Name | Pocket Index Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Style | Print-on |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Type | Pocket Divider |