Cardinal OneStep Printable Dividers
| $15.88 |
- Features:
- Reinforced Edges
- Reinforced Tab
OneStep Printable Dividers let you instantly create custom index sets by printing onto the two-column Table of Contents sheets. Matching, preprinted tabs on the divider sheets can be used in either portrait or landscape formats. Multicolored tab sets have coordinating multicolored Table of Contents sheets. Easy-to-use, free templates in your favorite software are available online with the details on packaging. Tabs and ring edges are reinforced to withstand heavy use. Table of Content sheets are compatible with laser and inkjet printers. Dividers are three-hole punched and sized for letter-size sheets.
Product Specifications
| Additional Information | Package Quantity:
|
| Brand Name | Cardinal |
| Country of origin | Mexico |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Environmental Certification | SFI |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Reinforced Edges |
| Features | Reinforced Tab |
| Manufacturer Part Number | 60990 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Product Line | OneStep |
| Product Name | OneStep Printable Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Style | Print-on |
| Tabs per Set | 52 |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Type | Index Divider |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

