Epson PowerLite 760W Ultra Short Throw 3LCD Projector - 16:10 - Wall Mountable, Tabletop - 1280 x 800 - Front, Rear - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - WXGA - 2,500,000:1 - 4100 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Education, Class Room - 3 Year Warranty
1280 x 800 - Front, Rear - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - WXGA - 2,500,000:1 - 4100 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Education, Class Room - 3 Year Warranty
| Application/Usage | Education |
| Application/Usage | Class Room |
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Depth | 15.6" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | SmartWay |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form factor | Wall Mountable |
| Form factor | Tabletop |
| Graphic Mode | WXGA |
| Height | 5.3" |
| Lamp type | Laser Diode |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | V11HA81020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | PowerLite 760W Wireless WXGA 3LCD Ultra Short Throw Lamp-Free Laser Display Bright easy-to-read lamp-free classroom display projects up to 150".
Best-in-Class Color Brightness with 3-chip 3LCD technology - 4100 lumens of color and white brightness
Large easy-to-read images - 16:10 WXGA resolution for true-to-life images; supports 4:3 and widescreen 16:9 aspect ratios
No lamps to purchase or replace - virtually maintenance-free 20000-hour laser light source
Large display size - up to 150" diagonal more than three times larger than a 75" flat panel
Fast and efficient operation - display in seconds with instant-on laser light source
Convenient ultra short throw design - virtually eliminates shadowing
Easily replace the PowerLite 585W/685W/725W - with compatible mounts
Connect and cast from up to 50 devices - free downloadable Epson iProjection software makes it easy to cast wirelessly from Chromebooks iOS and Android devices Mac computers and PCs; with moderator feature teachers never lose control of the displayed content
Built-in split screen - allows simultaneous display of up to four connected devices
Place it virtually anywhere - 360-degree placement capabilities allow for mounting or placement in any position from landscape to portrait |
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Operating Power Consumption | 277 W |
| Optical zoom | 1.4x |
| Package Contents | - PowerLite 760W Ultra Short Throw Laser Projector
- Quick Start Guide 6' Power Cable
- Projector Remote Control
- Two (2) AA Batteries (For Remote)
- Feet
|
| Product Line | PowerLite |
| Product Model | 760W |
| Product Name | PowerLite 760W 3LCD Projector |
| Projection Method | Front |
| Projection Method | Rear |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| UPC Alternates | 010343975408 |
| Weight (Approximate) | 13.20 lb |
| Width | 14.1" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | 3LCD Projector |