Epson BrightLink 770Fi Ultra Short Throw 3LCD Projector - 21:9 - Wall Mountable, Tabletop - 1920 x 1080 - Front, Rear - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - Full HD - 2,500,000:1 - 4100 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Bluetooth - Education, Class Room - 3 Year Warranty
1920 x 1080 - Front, Rear - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - Full HD - 2,500,000:1 - 4100 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Bluetooth - Education, Class Room - 3 Year Warranty
| Application/Usage | Class Room |
| Application/Usage | Education |
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Depth | 15.6" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | SmartWay |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form factor | Tabletop |
| Form factor | Wall Mountable |
| Graphic Mode | Full HD |
| Height | 5.3" |
| Lamp type | Laser Diode |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | V11HA78020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | BrightLink 770Fi 1080p 3LCD Interactive Ultra Short Throw Lamp-Free Laser Display
The large easy-to-read display for captivating interactive lessons.
Best-in-Class Color Brightness with 3-chip 3LCD technology - 4100 lumens of color and white brightness
Incredible image quality - Full HD 1080p resolution for amazing clarity and readability
See more do more - ultra wide 21:9 and 16:6 display with split screen support allows for simultaneous display of whiteboard and digital content
Interactive display up to 100" - provides up to 75 percent more interactive space vs. 75" interactive panels for a low cost per square inch
Multi-user capability for easy collaboration - dual-pen-enabled interactivity; optional slim design touch module allows up to eight users to collaborate at once
Convenient connectivity - works with popular applications and devices including Microsoft Office 365 and Google Workspace
PC-free digital whiteboard - draw save print and email without a computer; also share whiteboard content to other networked BrightLink projectors
No lamps to replace ever - solid-state 20000-hour virtually maintenance-free laser light source
Connect and cast from up to 50 devices - free downloadable Epson iProjection software makes it easy to cast wirelessly from Chromebooks iOS and Android devices Mac computers and PCs; with moderator feature teachers never lose control of the displayed content
Easy-to-use interactive Home screen - with image preview capability makes source selection easier than ever |
| Maximum Diagonal Image Size | 110" |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Operating Power Consumption | 277 W |
| Optical zoom | 1.4x |
| Output Scan Format | 1080p |
| Package Contents | - BrightLink 770Fi Ultra Short Throw Interactive Display
- Quick Start Guide
- 6' Power Cable
- 16' USB A/B Cable
- Projector Remote Control
- 2x Interactive Pens
- 4x Soft Pen Tips
- 2x Hard Pen Tips
- Pen Tray
- 2x AA Batteries (For Interactive Pens)
- 2x AA Batteries (For Remote)
- Projector Feet
- Corner Markers
- Magnets For Corner Markers
- 1-Year License Key For Brightlink GoBoard Software
|
| Product Line | BrightLink |
| Product Model | 770Fi |
| Product Name | BrightLink 770Fi 3LCD Projector |
| Projection Method | Rear |
| Projection Method | Front |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| UPC Alternates | 010343975378 |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Weight (Approximate) | 13.20 lb |
| Width | 14.1" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | 3LCD Projector |