Epson PowerLite L210SF Short Throw 3LCD Projector - 21:9 - Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - 2,500,000:1 - 4000 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Class Room, Presentation - 3 Year Warranty
Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - 2,500,000:1 - 4000 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Class Room, Presentation - 3 Year Warranty
| Application/Usage | Presentation |
| Application/Usage | Class Room |
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 5.2" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | SmartWay |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 13.3" |
| Lamp type | Laser Diode |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | V11HA75020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | PowerLite L210SF Wireless 1080p 3LCD Short Throw Lamp-Free Laser Display
Lamp-free laser display for the classroom projects easyto-read images up to 125".
Best-in-Class Color Brightness1 with 3-chip 3LCD technology - 4000 lumens of color and white brightness
Full HD 1080p resolution - delivers easy-to-read images with stunning clarity
No lamps to purchase or replace - virtually maintenance-free 20000-hour laser light source
Large display size - up to 125" diagonal more than two and a half times larger than a 75" flat panel
Fast and efficient operation - display in seconds with instant-on laser light source
Convenient short throw design - greatly reduces shadowing
Upgrade to Full HD - replace short throw lower-resolution WXGA displays
Built-in split screen - allows simultaneous display of up to four connected devices
Connect and cast from up to 50 devices - free downloadable Epson iProjection software makes it easy to cast wirelessly from Chromebooks iOS and Android devices Mac computers and PCs ; with moderator feature teachers never lose control of the displayed content
Place it virtually anywhere - 360-degree placement capabilities allow for mounting or placement in any position from landscape to portrait
|
| Maximum Diagonal Image Size | 10.42 ft |
| Maximum Focal Length | 6.40 mm |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Operating Power Consumption | 272 W |
| Optical zoom | 1.4x |
| Output Scan Format | 1080p |
| Package Contents | - PowerLite L210SF
- User's Guide Kit
- Projector Remote Control
- 2x AA Batteries
- Projector Feet
- 6' Power Cord
- 6' HDMI Cable
|
| Product Line | PowerLite |
| Product Model | L210SF |
| Product Name | PowerLite L210SF 3LCD Projector |
| Projection Method | Front |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| UPC Alternates | 010343975460 |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Weight (Approximate) | 10.40 lb |
| Width | 12.8" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | 3LCD Projector |