Epson PowerLite Ultra Short Throw 3LCD Projector - 16:9 - Black - Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - 2,500,000:1 - 4100 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Conference, Office, Conference Room, Class Room - 3 Year Warranty
Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - 2,500,000:1 - 4100 lm - HDMI - USB - Wireless LAN - Network (RJ-45) - Conference, Office, Conference Room, Class Room - 3 Year Warranty
| Additional Warranty Information | 3-year projector limited warranty or 20000 hours whichever comes first. |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Conference Room |
| Application/Usage | Conference |
| Application/Usage | Class Room |
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 6.4" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | SmartWay |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Height | 15.6" |
| Lamp type | Laser Diode |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | V11HA83120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | The bold bright flexible display solution for impactful digital signage. Bring attention-grabbing digital signage to conference rooms office spaces hotel lobbies restaurants and more with the PowerLite 775F. Featuring Epson's proprietary 3-chip 3LCD technology this flexible display is capable of projecting onto nearly any surface delivering impressively bright sharp and colourful Full HD images with 4100 lumens of colour and white brightness. With its intelligent ultra short throw design sleek black casing and 360-degree placement capabilities the PowerLite 775F can be placed nearly anywhere to deliver an incredibly large image size up to 150". Offering a convenient Wake-On Sync function the PowerLite 775F is ready to display in seconds and supports 16:9 as well as ultra wide 21:9 and 16:6 aspect ratios for greater flexibility in the design and delivery of digital content. Engineered for reliability it includes a virtually maintenance-free 20000-hour laser light source with no lamps to replace-ever. The PowerLite 775F comes with wireless connectivity with casting capability for convenient content sharing and includes free downloadable content management software4 for dynamic digital signage design. - Best-in-Class Colour Brightness5; 4100 lumens.
- Full HD 1080p resolution for exceptional image quality.
- No lamps to replace ever with solid-state laser light source.
- Convenient ultra short throw design.
- Free easy-to-use content management software.
|
| Maximum Diagonal Image Size | 12.50 ft |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Operating Power Consumption | 277 W |
| Optical zoom | 1.4x |
| Output Scan Format | 1080p |
| Package Contents | - PowerLite 775F
- Quick Setup Guide
- Projector Remote Control
- 2x AA Batteries
- 6' Power Cord
- Projector Feet
|
| Product color | Black |
| Product Line | PowerLite |
| Product Name | PowerLite 775F 1080p 3LCD Ultra Short Throw Lamp-Free Laser Display |
| Projection Method | Front |
| Standard Mode Brightness | 4100 lm |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| UPC Alternates | 010343975415 |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Weight (Approximate) | 12.50 lb |
| Width | 14.1" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | 3LCD Projector |