Compucessory DVD Recordable Media - DVD-R - 16x - 4.70 GB - 50 Pack
New
Compucessory DVD Recordable Media - DVD-R - 16x - 4.70 GB - 50 Pack - 120mm - 2 Hour Maximum Recording Time
| $19.14 Retail $21.99 |
You may be also interested
$26.30
$53.19
$20.25
$17.20
$74.87
$63.60
$38.06
$31.60
Branded DVD-Rs are ideal for combined storage of music, video and data, transfer of video and large-capacity data files, Internet downloads and massive archival storage. Discs easily store up to 4.7GB of information with a write speed of 16X. Each disc features a defined writing area on the surface. DVD-Rs are specifically designed for DVD-recorders and drives.
Product Specifications
| Color | Silver |
| Country of origin | India |
| Form factor | 120mm |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 35557 |
| Manufacturer Website Address | http://www.compucessory.com |
| Maximum recording time | 2 Hour |
| Maximum Write Speed | 16x |
| Media Formats | DVD-R |
| Packaged Quantity | 50 |
| Product Name | Branded DVD-R Disc |
| Recycled | No |
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Weight (Approximate) | 0.58 oz |
| Manufacturer | Compucessory |
| Product Type | DVD Recordable Media |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.
Sorry this product does not have any reviews at this time.
Time to Rendor : 1
Powered by Power-eCommerce.com

