Epson PowerLite 805F Ultra Short Throw 3LCD Projector - Black - 1920 x 1080 - Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - Full HD - 2,500,000:1 - 5000 lm - HDMI - USB - Network (RJ-45)
1920 x 1080 - Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - Full HD - 2,500,000:1 - 5000 lm - HDMI - USB - Network (RJ-45)
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 17.7" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Graphic Mode | Full HD |
| Height | 9" |
| Lamp type | Laser |
| Manufacturer Part Number | V11H923620 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | Create a one-of-a-kind experience with this powerful ultra short-throw projector.
Captivate your audience with vibrant incredible signage displays using the PowerLite 805F ultra short-throw laser projector. Offering 5000 lumens of brightness and Full HD 1080p technology the PowerLite 805F transforms a variety of spaces with vibrant true-to-life images up to 130" diagonal. Ideal for in-store displays gallery walls restaurant décor and more this versatile ultra short-throw digital signage projector easily delivers sharp colorful images even in small spaces and includes comprehensive content management software for customizing displays with unique creative effects. Plus with a virtually maintenance-free 20000-hour optical laser light source engine with no lamps to replace projecting eye-catching signage has never been more convenient.
- 5000 lumens of color and white brightness
- Full HD 1080p resolution; project up to 130"
- 20000-hour laser light engine with no lamps
- HDMI connections HDBaseT and optional 5GHz wireless connectivity
- Built-in edge blending and split screen features for easy scalable projection
- Content management software and creative content app for easy creation and management of content for digital signage
|
| Maximum Diagonal Image Size | 10.83 ft |
| Maximum Focal Length | 3.90 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Output Scan Format | 1080p |
| Package Contents | - PowerLite 805F 3LCD Projector
- Quick Setup Guide
- Projector Remote Control
- 2x AA Batteries
- Cable Cover
- 6' Power Cord
|
| Product color | Black |
| Product Line | PowerLite |
| Product Model | 805F |
| Product Name | PowerLite 805F 3LCD Projector |
| Projection Method | Front |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| UPC Alternates | 010343950955 |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb |
| Width | 18.1" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | 3LCD Projector |