Epson PowerLite L570U 3LCD Projector - 16:10 - Ceiling Mountable - White - 1920 x 1200 - Front, Rear, Ceiling - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - WUXGA - 2,500,000:1 - 5200 lm - HDMI - USB - Network (RJ-45) - Education, Corporate, Meeting, Class Room - 3 Year Warranty
1920 x 1200 - Front, Rear, Ceiling - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - WUXGA - 2,500,000:1 - 5200 lm - HDMI - USB - Network (RJ-45) - Education, Corporate, Meeting, Class Room - 3 Year Warranty
| Application/Usage | Education |
| Application/Usage | Meeting |
| Application/Usage | Corporate |
| Application/Usage | Class Room |
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Depth | 12" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | SmartWay |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form factor | Ceiling Mountable |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Height | 4.8" |
| Lamp type | Laser Diode |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | V11HA98020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | Brilliant colors and stunning clarity in one compact projector.
True-to-life images - Best-in-Class Color Brightness with 3-chip 3LCD technology and 5200 lumens of color and white brightness
4.6 million pixels on screen - WUXGA with 4K Enhancement1 provides a visibly smoother and sharper display even at close viewing distances; accepts 4K content
Virtually maintenance-free - 20000-hour laser light source and air filter Large ultra wide display - display images up to 500" diagonal either in standard 16:10 and 16:9 or in ultra wide 16:6 and 21:9 for immersive video conferencing
Streamlined installation - wide lens shift 1.6x optical zoom built-in edge blending and geometric correction tools via on-screen menu or Epson Professional Projector Tool software for Windows and macOS
Versatile connectivity options - HDBaseT 2x HDMI inputs HDMI output RJ-45 RS-232 and control management tools
Simplified operation and content sharing - auto power-on split screen screen sharing with Epson iProjection and optional wireless networking with the ELPAP11 adapter
Customizable brightness modes - set the projector to maintain a consistent brightness level over time or set the brightness to Extended to help maximize the life of the laser light source
Optional PixAlign camera - adds powerful multi-projector tools; blending assist for super-wide displays; simple stacking without an external PC; screen matching and auto color calibration
Easily programmable with the built-in media player and content creation app - includes templates effects color filters and customizable options; playlist and playback functions allow for seamless content management directly or via the network |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft |
| Maximum Focal Length | 31.80 mm |
| Minimum Focal Length | 20 mm |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Operating Power Consumption | 323 W |
| Optical zoom | 1.6x |
| Package Contents | - PowerLite L570U Laser Projector
- Power Cable
- Computer Cable (HDMI)
- Projector Remote Control With Batteries
- Quick Reference Card
- Cable Cove
|
| Product color | White |
| Product Line | PowerLite |
| Product Model | L570U |
| Product Name | PowerLite L570U 3LCD Laser Projector With 4K Enhancement |
| Projection Method | Rear |
| Projection Method | Front |
| Projection Method | Ceiling |
| Standard Mode Brightness | 5200 lm |
| UPC Alternates | 010343977068 |
| Weight (Approximate) | 18.70 lb |
| Width | 17.3" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | 3LCD Projector |