Keep Safety Data Sheets (SDS) and other important papers secure and easy to find with these extra-durable dividers. Extra-wide dividers extend beyond sheet protectors. Made from bright yellow, heavy-duty opaque plastic, they''re ideal for frequent, long-lasting use. Preprinted tabs are lettered in black from A to Z on both sides. Heavy-Duty Extra-Wide A-Z Plastic Industrial Dividers are three-hole punched and ready for use in a standard three-ring binder. Set includes 26 portrait-format dividers.
| Brand Name | Avery® |
| Country of origin | China |
| Divider Length | 11.05" |
| Divider Size | 11.05" x 9.1" |
| Divider Width | 9.1" |
| Features | Durable |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Double-sided |
| Features | Extra Wide Divider |
| Manufacturer Part Number | 23081 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Printed Title Type | Character |
| Product Name | Heavy-Duty Extra-Wide A-Z Plastic Industrial Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 9" Width x 11" Length |
| Tab Color | Bright Yellow |
| Tab Material | Plastic |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | A-Z |
| Tabs per Set | 26 |
| Manufacturer | Avery |
| Product Type | Index Divider |