Cardinal Extra-tough Poly Dividers
| $11.44 Retail $17.43 |
- Features:
- Scratch Resistant
- Non-stick
- Archival-safe
Extra-tough poly dividers with pockets outperform regular paper pockets for binders. They will not fray or tear out of rings. Scratch-resistant, transfer-safe poly will not damage photos or transfer inks or toners. Three-hole punched edge easily fits into standard three-ring binders. Each colorful divider has a single pocket that holds up to 30 sheets. Extra-large insertable tabs are designed so the tab inserts won''t fall out. Set of dividers includes paper tab inserts and five tabs in staggered positions for easy identification and access.
Product Specifications
| Additional Information | Portrait Orientation |
| Brand Name | Cardinal |
| Country of origin | China |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Archival-safe |
| Features | Non-stick |
| Manufacturer Part Number | 84016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Name | Extra-tough Poly Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Multicolor |
| Tab Material | Poly |
| Tabs per Set | 5 |
| Total Number of Tabs | 20 |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Type | Pocket Divider |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

