Durable plastic dividers are ideal for frequently referenced, tabloid-size documents that need organizing with tabs in assorted colors. Each set includes eight dividers with insertable tabs in assorted positions for easy referencing. Tab inserts won''t fall out. Special tab design secures inserts, making it easy to insert and remove tab titles. Print the inserts using an inkjet or laser printer. Big tabs and inserts provide 50 percent more printing space for tab titles than traditional, insertable tab dividers. Dividers are three-hole punched for use in binders. Free, easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs are available online.
| Brand Name | Avery® |
| Country of origin | China |
| Divider Color | Multicolor |
| Divider Length | 17" |
| Divider Material | Plastic |
| Divider Size | 17" x 11" |
| Divider Width | 11" |
| Features | Insertable Tab |
| Features | Durable |
| Features | Hole-punched |
| Manufacturer Part Number | 11179 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Product Line | Big Tab |
| Product Name | 11" x 17" Big Tab Plastic Insertable Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Tabloid |
| Tab Style | Print-on |
| Tabs per Set | 8 |
| Manufacturer | Avery |
| Product Type | Index Divider |