Poly Top Tab Folder with Two Fasteners, 1/3-Cut Tabs, Letter Size, Manila, 24/Box
New
Protect and secure documents with polypropylene fastener folders. Poly material is super durable, repels moisture and is tear resistant. Documents can be subdivided within the folder, and fasteners hold paper securely inside. Acid free, PVC free.
| $325.78 |
You may be also interested
$51.93
$52.95
$28.73
$30.99
$66.19
$65.75
$43.79
$29.37
Product Specifications
| Color Family | Manila |
| Fasteners per Folder | 2 |
| File Folder Color | Manila |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Material | Polypropylene |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Color | Manila |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Tab Material | Polypropylene |
| File Tab Position | Assorted |
| File Tab Style | Top Tab |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product_Description | FOLDERLTR POLY FASTMLA |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Folder Fastener Capacity | 2" |
| Product Type | File Folders-Top Tab |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.
Sorry this product does not have any reviews at this time.
Time to Rendor : 1.03125
Powered by Power-eCommerce.com

