Vaultz CD/DVD Refill File Folders
| $19.49 Retail $23.29 |
- Features:
- Tab
- CD Holder
- Die-cut
Refill file folders for Vaultz Locking CD cabinets protect important CDs with the perfect blend of new world technology and old world function. These tabs in assorted 1/3-cut positions offer the tools to organize your CDs or your DVDs. Label them just like a traditional file folder. Thin design allows you to maximize storage space. Folders are sealed halfway up the sides to keep your CDs/DVDs from rolling out when not in a storage cabinet or in a device. This design feature allows you to select and remove CDs without having to remove the entire folder. Die-cut thumb notch makes inserting and removing your CDs a snap.
Product Specifications
| Brand Name | Vaultz |
| Color | White |
| Country of origin | China |
| Depth | 0.1" |
| Features | Die-cut |
| Features | Tab |
| Features | CD Holder |
| Height | 5.1" |
| Manufacturer Part Number | VZ01096 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ideastreamproducts.com |
| Media Type Capacity | 1 CD/DVD |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Name | CD/DVD Refill File Folders |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 5" Width x 5 3/8" Length |
| Sheet Size Horizontal | 5" Width |
| Sheet Size Vertical | 5 3/8" Length |
| Manufacturer | IdeaStream Consumer Products LLC |
| Product Type | Binder Pocket |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

