Capture and archive high-capacity files with these DVD-RW discs. Superior archival life makes DVD the ultimate format for storing valuable data. Play back on any DVD drive or player. They are perfect for home video recording, transferring home movies, storing digital pictures and more. Rewritable disc offers a 4.7GB capacity (or 120 minutes of video recording time) and a 2X write speed. It features 1,000 read/write cycles, disc-at-once or incremental writing, superior recording layer technologies, noise-free playback, random-access data retrieval and a 50-year archival life.
| Country of origin | Taiwan |
| Form factor | 120mm |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 635117 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Maximum recording time | 2 Hour |
| Maximum Write Speed | 2x |
| Media Formats | DVD-RW |
| Number of Layers | Single-layer |
| Packaged Quantity | 15 |
| Packing | Spindle |
| Product Name | 4.7GB DVD-RW Pack |
| Recycled | No |
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Manufacturer | Maxell |
| Page Yield | 15 |
| Product Type | DVD Rewritable Media |