Epson L1505UHNL DLP Projector - 16:10 - 1920 x 1200 - Ceiling, Rear, Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - WUXGA - 2,500,000:1 - 12000 lm - HDMI - DVI - USB - 3 Year Warranty
1920 x 1200 - Ceiling, Rear, Front - 1080p - 20000 Hour Normal Mode - 30000 Hour Economy Mode - WUXGA - 2,500,000:1 - 12000 lm - HDMI - DVI - USB - 3 Year Warranty
| Brand Name | Epson |
| Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 8.3" |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Height | 19.4" |
| Lamp type | Laser |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part Number | V11H910820 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Marketing Information | The Pro L1505UHNL combines a laser light source and 3LCD technology for powerful uncompromising images. This premium large-venue projector features native WUXGA performance with Epson® 4K Enhancement Technology1. Delivering 12000 lumens of color/white brightness2 the Pro L1505UHNL offers bright vivid color while its laser light engine and electrostatic air filter provide virtually maintenance-free operation for up to 20000 hours3. This sleek black projector includes Edge Blending and 360-degree projection for a variety of installation applications. Its integration capabilities include 3G-SDI and HDBaseT™ connectivity plus nine optional powered lenses (sold separately). |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Number of Lamps | 1 |
| Operating Power Consumption | 955 W |
| Optical zoom | No |
| Output Scan Format | 1080p |
| Package Contents | - Pro L1505UHNL WUXGA 3LCD Laser Projector With 4K Enhancement Without Lens
- Power Cable
- Projector Remote Control with Batteries
- Cable Cover
- HDMI Cable Clamp
|
| Product Model | L1505UHNL |
| Product Name | Pro L1505UHNL WUXGA 3LCD Laser Projector With 4K Enhancement Without Lens |
| Product Series | Pro |
| Projection Method | Front |
| Projection Method | Ceiling |
| Projection Method | Rear |
| Standard Mode Brightness | 12000 lm |
| UPC Alternates | 010343939219 |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Weight (Approximate) | 52.20 lb |
| Width | 23.1" |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Type | DLP Projector |