3-Step Big Step Folding Stool, 200lb, 17 3/4w x 28d x 45 5/8h, Platinum
New
Steel step stool has large, heavy-duty injection molded polypropylene resin steps with ribbed, slip-resistant treads. Continuous rear leg support provides increased stability. Comfortable handgrip. Nonmarring leg tips keep floors clean. Folds flat for convenient storage and transport.
| $112.14 |
You may be also interested
Product Specifications
| Color(s) | Light Gray |
| Compliance Standards | ANSI Type III Light Duty Household |
| Compliance Standards | OSHA Compliant |
| Duty Rating | 200 lbs |
| Folded Depth | 3" |
| Folded Width | 17 3/4" |
| Frame Material | Steel |
| Number of Steps | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product_Description | STEPSTOOL3 STEPFLDGPM |
| Quantity | 1 each |
| Step Material | Polypropylene |
| Step Stools Type | Folding Step Stool |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Working Height | 45 5/8" |
| Product Type | Step Stools-Folding Step Stools |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.
Sorry this product does not have any reviews at this time.
Time to Rendor : 1.03125
Powered by Power-eCommerce.com

