Stanley Round-Point Utility Knife Blades
| $2.57 |
Replacement blades are the ideal replacement for the Bostitch Interlock Self-retracting Utility Knife. These blades also deliver optimum performance in most standard utility knives. The unique round-point helps prevent damage to carton contents when opening boxes and reduce the risk of accidental cuts. Blades are compatible with most standard utility knives, including Stanley Self-Retracting Utility Knife.
Product Specifications
| Blade Length | 1.88" |
| Blade Type | Round Point |
| Brand Name | Stanley |
| Color | Silver |
| Compatibility | Interlock Self-Retracting Utility Knife 10-189C |
| Country of origin | United States |
| Cutting Style | Straight |
| Height | 5.9" |
| Manufacturer Part Number | 11-987 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Material | Steel |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Model | BOS11987 |
| Product Name | Round-Point Utility Knife Blades |
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Width | 0.3" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Type | Utility Knife Blade |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

