Long Tape Measure, 1/8" Graduations, 100ft, Yellow
New
Snap-open handle and easy-wind drum with end hook that recoils neatly into case. Thick, polymer-coated steel blade features easy-to-read 1/8" graduations. High-visibility yellow, contoured ABS case.
| $38.96 |
You may be also interested
Product Specifications
| Blade Color | Yellow |
| Blade Length | 100 ft |
| Blade Material | Steel |
| Blade Width | 3/8" |
| Case Color(s) | Yellow |
| Case material | Plastic |
| Graduations | 1/8" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product_Description | MEASURERTAPE100' X 3/8" |
| Scaling System | Standard |
| Tape Measure Type | Long Rule |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Type | Tape Measures-Long Rule |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.
Sorry this product does not have any reviews at this time.
Time to Rendor : 1.234375
Powered by Power-eCommerce.com

