Avery® Extra Wide A-Z Tabs Ready Index Dividers
| $8.14 Retail $9.95 |
- Features:
- Tear Resistant
- Reinforced Tab
- Extra Wide Tab
- Extra Wide Divider
- Durable
- Double-sided
- Customizable
Organize documents quickly and easily with extra-wide dividers that are ideal for documents in 9"" x 11"" sheet protectors. A reinforced table of contents page and coordinating preprinted tabs make referencing easy while offering a professional look. Customize the table of contents page with section titles as well as graphics or a company logo. Heavyweight paper with extended tab reinforcement and double-sided hole reinforcement prevents tearing even with frequent use. Extra-wide A-Z Ready Index Dividers can be used in portrait or landscape formats. Easily customize with free online templates and designs using Avery Design and Print. They are compatible with laser and inkjet printers.
Product Specifications
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Avery® |
| Country of origin | Mexico |
| Divider Color | White |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 9.3" |
| Divider Width | 9.3" |
| Features | Double-sided |
| Features | Extra Wide Divider |
| Features | Extra Wide Tab |
| Features | Reinforced Tab |
| Features | Customizable |
| Features | Durable |
| Features | Tear Resistant |
| Manufacturer Part Number | 11166 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Name | Extra Wide A-Z Tabs Ready Index Dividers |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Sheet Size | 9" Width x 11" Length |
| Tab Title | Table of Contents |
| Tab Title | A-Z |
| Tabs per Set | 26 |
| Manufacturer | Avery |
| Product Type | Index Divider |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

