Cardinal Extra-tough Poly Dividers
| $6.21 Retail $24.92 |
- Features:
- Tear Resistant
- Transfer Safe
- Scratch Resistant
- Insertable Tab
- Fray Resistant
Extra-tough poly dividers with pockets outperform regular paper pockets for binders. They will not fray or tear out of rings. Scratch-resistant, transfer-safe poly will not damage photos or transfer inks or toners. Three-hole punched edge easily fits into standard three-ring binders. Each colorful divider has a single pocket that holds up to 30 sheets. Extra-large insertable tabs are designed so the tab inserts won''t fall out. Set of dividers includes paper tab inserts and eight tabs in staggered positions for easy identification and access.
Product Specifications
| Brand Name | Cardinal |
| Country of origin | China |
| Divider Color | Multicolor |
| Divider Material | Poly |
| Features | Fray Resistant |
| Features | Insertable Tab |
| Features | Scratch Resistant |
| Features | Transfer Safe |
| Features | Tear Resistant |
| Height | 11.30" |
| Length | 9.80" |
| Manufacturer Part Number | 84017CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 32 / Pack |
| Product Name | Extra-tough Poly Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Tabs per Set | 8 |
| Width | 0.06" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Product Type | Pocket Divider |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

