Insertable dividers are designed for laser printers, inkjet printers or typewriters. Durable plastic construction allows frequent reference. Tab inserts from the side provide a large print area and secure fit. Large tab inserts can be easily formatted and printed using Avery templates, or they can be handwritten. Dividers are three-hole punched for easy insertion in standard-size binders.
| Brand Name | Avery® |
| Country of origin | China |
| Divider Color | Assorted |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Plastic |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | PVC-free |
| Features | Insertable |
| Features | Punched |
| Manufacturer Part Number | 11201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Product Name | Style Edge Plastic Insertable Dividers |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Multicolor |
| Tabs per Set | 8 |
| Manufacturer | Avery |
| Product Type | Index Divider |