Business Source 3-Ring 8-Tab Indexes
| $0.70 Retail $2.50 |
- Features:
- Reinforced Edges
- Punched
Write on, erase and reuse these 1-1/4" laminated tab indexes. The Mylar matte finish lets you write a title on the 1/5-cut tabs and erase it so you can reuse these indexes again and again. Use a pen or pencil to write on the tabs. 100 lb. basis weight sheets are three-hole punched with 9/32" holes and have a reinforced at binding edge. Dividers are made of 80 lb. stock and with a high percentage of recycled material.
Product Specifications
| Assembly Required | No |
| Country of origin | United States |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Reinforced Edges |
| Features | Punched |
| Manufacturer Part Number | 20073 |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 8 / Set |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Product Name | 3-Ring 8-Tab Indexes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | White |
| Tab Material | Mylar |
| Tab Style | Write-on |
| Tab Width | 1.25" |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Weight (Approximate) | 100 lb |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Type | Index Divider |
Material Safety Data Sheet
A Material Safety Data Sheet (MSDS) is a document that contains information on the potential hazards (health, fire, reactivity and environmental) and how to work safely with the chemical product.

